Co je lepší, šatlava nebo Miele?

17. 03. 2024     sekce: Akce školy     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

Téměř 50 žáků v rámci exkurze do Uničova navštívilo provoz špičkové německé firmy Miele, která se zabývá mimo jiné výrobou bílého zboží pro domácnost. Na vlastní oči jsme viděli, jak se vyrábí nové sušičky, myčky nádobí a pračky. Mimochodem uničovský závod je jediným na světě, který vyrábí sušičky Miele. Během výkladu skvělé průvodkyně mohli žáci zvažovat, zda by v takovém typu podniku hledali později své pracovní uplatnění. Společnost zaměstnává nejen operátory výroby, ale i konstruktéry, programátory, techniky pro ověřování jakosti. Společnost si zakládá na tom, že její produkty poslouží koncovým zákazníkům minimálně 20 let. Žáci se také dozvěděli, jak probíhá zaškolování nových zaměstnanců, jak je o zaměstnance pečováno a jak je důležitá bezpečnost práce.

Druhou částí exkurze byla návštěva bývalé četnické stanice, dnes muzea vězeňství. Průvodce společně se žáky zopakoval, co znamenalo právo útrpné a hrdelní, vysvětlil rozdíl mezi podanským a královským městem, ukázal jim středověké mučící nástroje. Žáci mohli nahlédnout do bývalých kobek, mohli si vyzkoušet uniformu prvorepublikového četníka, mohli potěžkat jeho zbraň. Součástí výkladu byly i střípky z historie Uničova, který ve své době měl větší význam než blízké město Olomouc.

Tak co osmáci, je lepší šatlava nebo Miele?